Tip
 

Pamajorán obyčajný (Dobrá myseľ) - list (50g)

 
Dostupnosť Dostupné do 3 dní
€1,90
   
Kód tovaru 120
Kategória Byliny od A - Z
 

Origanum vulgare

Opis

Pamojarán, ľudovo nazývaný aj dobrý myseľ, nájdeme v celej Európe, na východ zasahuje cez Kaukaz, Blízky východ až po úpätie Himaláji, do južnej Číny a na Taiwan.  nás sa vyskytuje hojne na slnečných stráňach, suchých lúkach, svetlých čistinách a v kroviskách, občas aj tienistých miestach, a to od nížin až po horské oblasti. Uprednostňuje teplejšie stanovištia.

Použitie

Pamajorán má antidepresívne účinky, celkovo uvoľňuje kŕče a upokojuje. Uľahčuje odkašliavanie, hojí zápaly a dezinfikuje, preto je ideálny liek na všetky druhy kašľa, používal sa aj na liečbu čierneho kašľa a tuberkulózy. Ženám pomáha pri vynechávaní menštruácie a kŕčoch.

Kúpeľ spojený s inhaláciou je vhodný pre malé deti, pretože posilňuje a preventívne chráni horné dýchacie cesty. Pamajorán zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, čím pomáha pri poruchách trávenia, navyše lieči zápaly slizníc žalúdka a čriev i žalúdočnú neurózu. Ako kloktadlo sa používa pri zápaloch ďasien, ústnej dutiny a hrdla. Obklady z odvaru prikladáme na pomaly sa hojace rany.

Užívanie

Na bylinný odvar použijeme 1-2 čajové lyžice vňate a zalejeme 250 ml horúcej vody. Lúhujeme 10 minút.

Hmotnosť 0.05 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: