Rumanček kamilkový - kvet (30g)

 
Dostupnosť Dostupné do 3 dní
€2,50
   
Kód tovaru 81
Kategória Byliny od A - Z
 

Matricaria recutita

Opis

Pôvodne sa rumanček vyskytoval v južnej a juhovýchodnej Európe až juhozápadnej Ázii. nes rastie v miernom podnebnom pásme a na severe subtrópov po celej Eurázii. S osivom s dostal do Severnej a Južnej Ameriky a do Austrálie, kde ľahko splanel. Obľúbenými stanovišťami sú polia, úhory, skládky, vinice, nájdeme ho aj pozdĺž ciest a múrov. U nás je dosť hojný, predovšetkým v teplejších oblastiach.

Použitie

Rumanček patrí medzi najobľúbenejšie a aj najčastejšie používané liečivé rastliny. Má mnohostranné využitie: uvoľňuje kŕče, pôsobí protizápalovo, potopudne a dezinfekčne. Vďaka tomu podporuje hojenie zápalov tráviacej sústavy, peptických vredov a zabraňuje plynatosti. Mierne zvyšuje tvorbu žlče, celkovo upokojuje a sťahuje. Pri ťažkostiach s trávením a so stolicou (zápchy, hnačky) pravidelné popíjanie záparu upravuje črevnú flóru. Je nenahraditeľný v detskom lekárstve.

Rumanček ničí streptokoky a stafylokoky a ako kloktadlo je vhodný pri angíne a ďalších zápaloch v ústnej dutine alebo po vytrhnutí zuba. Hojivé účinky sa využívajú pri liečbe popálenín, inhaláciach či pri kúpeľoch a obkladoch, napríklad pri hemoroidoch, zápaloch močovej rúry alebo pri gynekologických ťažkostiach.

Užívanie

Na bylinný odvar potrebujeme 2 čajové lyžice, ktoré zalejeme 250 ml horúcej vody. Lúhujeme 15 minút.

Hmotnosť 0.03 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: